طرح درس محوری چند پایه
باسمه تعالی
طرح درس روزانه درس : ریاضی پایه های : چهارم ، پنجم و ششم تعداد دانش آموزپایه چهارم ( محور اول )9 نفر پایه پنجم (محور دوم) 8نفر پایه ششم (محور سوم) 5نفر تعداد دانش آموزان کل کلاس : 22 نفر موضوع محور اول: (جمع و تفریق اعشاری صفحات : 108 تا 111) موضوع محور دوم (مفهوم حجم صفحات93 تا 98 )
موضوع محور سوم ( در صد و ریاضیات مالی صفحه 96 تا 101) مدت زمان : 50 دقیقه برای همه ی پایه ها تاریخ 28 / 11 / 93
نام آموزگار :عیسی بیرانوند نام دبستان : شهید عینی ملک آباد ناحیه یک شهرستان خرم آباد استان لرستان
تحلیل آموزشی | رئوس مطالب محور اول ( پایه چهارم ) | اعداد اعشاری صفحه 104 تا 108 | ||||||||||||||
رئوس مطالب محور دوم ( پایه پنجم ) | مفهوم حجم صفحه 93 تا 98 | |||||||||||||||
رئوس مطالب محور سوم ( پایه ششم ) | در صد و ریاضیات مالی صفحه 96 تا 101 | |||||||||||||||
وسایل کمک آموزشی برای همه ی پایه ها | سه عدد لیوان شیشه ای – کاغذ مندرج – میله های نمایش کسر - خط کش –مکعب دست ساز دانش آموزان - کتاب درسی – ماژیک وایت برد | |||||||||||||||
روش تدریس | رویکرد محوری | |||||||||||||||
فعا لّیّت های معلم | سلام احوال پرسی حضور و غیاب برای همه ی پایه ها | اجرای ارزشیابیورودی برای همه ی پایه ها | مروری بر درس گذشته برای همه ی پایه ها | ارتباط دادن درس جدید با مطالب گذشته برای همه ی پایه ها | ارائه درس جدید برای تمام محور ها ( هر محور 10 دقیقه ) | جمع بندی و نتیجه گیری برای همه ی پایه ها | ارزشیابی پایانی برای همه ی پایه ها | تعیین تکلیف و اختتام برای همه ی پایه ها | جمع مدّت زمان به دقیقه | |||||||
مدّت برای تمام پایه ها | 2 | 3 | 3 | 3 | 30 | 3 | 3 | 3 | 50 | |||||||
هدف های کلی درس | اهدافی که پس از تدریس دا نش آموزان آن ها را درک می کنند | محور 1 دانش آموزان در پایان این درس : 1 – با اعداد اعشاری بیشتر آشنا می شوند محور 2 دانش آموزان در پایان این درس :با انواع مکعب بیشتر آشنا می شوند – 2 – در به دست آوردن حجم مکعب کوشش می کنند . محور 3 دانش آموزان در پایان این درس: 1 – با چگونگی محاسبات درصد آشنا می شوند . | ||||||||||||||
هدف های رفتا ری درس | هدف هایی که با فعل رفتاری اندازه گیری می شوند. مثل :تعریف کردن – نام بردن – انجام دادن – حل کردن | محور 1 – 1 نمایش کسر اعشاری را می آموزد -2- اعشار را از دیگرکسرهاتمیز می دهد 3 – عدد اعشاری را روی محور نشان می دهد . محور 2 – 1 انواع گسترده مکعب را می سازد – 2 –وجه ها را مشخص می کند – 3 – حجم مکعب ها را محاسبه می کند . محور 3-1نسبت ها را با هم مقایسه می کند 2 – مسائل مربوط به درصد را حل می کند – 3 به یادگیری مسائل درصد از خود علاقه نشان می دهد . | ||||||||||||||
پیش دانسته ها ( ارزشیابی ورودی ) | مطالبی که از قبل فراگیر باید آن ها را یاد گرفته باشد تا در یاد گیری درس جدید با مشکل رو به رو نشود | محور 1-از چند دانش آموز در خصوص اعداد مخلوط و مقایسه ی آن هخا پرسش می کنیم تا میزان یادگیری آن ها را از درس قبلی مشخص کنیم محور 2-به صورت تصادفی دو دانش آموز را پای تابلو می آوریم تا درمورد ساختن مکعب توضیح دهند . محور 3-چند نسبت را بر روی تابلو نوشته و به دانش آموزان می گوییم تا آن ها را حل کنند . | ||||||||||||||
| ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
اراءه درس جدید ( پایه ی چهارم ) 10 دقیقه | محور اول : یکی از دانش آموزان را به دلخواه پای تابلو آورده و یک خط کش بیست سانتی متری به او می دهیم و می گوییم تا چند تا از پاک کن های هم کلاسی های خود را اندازه بگیرد واندازه و نام صاحب آن را روی تابلوی کلاس بنویسد .و از او می خواهیم تا اندازه ها را به سانتی متر و میلی متربخواند .و به همین گونه دانش آموز بعدی را می آوریم تا تراش های هم کلاسی هایش را به سانتی متر و میلی متر اندازه بگیرد. تاجایی که وقت امکان می دهد سعی می کنیم تا دیگر دانش آموزان را هم پای تابلو بیاوریم و اشیاء کمتر از 10 سانتی متر را اندازه بگیرد و مثل دیگران اندازه هارا بنویسد .بعد از اتمام اندازه گیری ها ،ازآن ها می خواهیم تا اندازه ها را به سانتی متر و میلی متر بخوانند . از فراگیران می پرسیم که هر سانتی متر چند میلی متر است ؟ می گویند 10 میلی متر . این پرسش ها را مرتب از دانش آموزان می پرسیم .اندازه ی یکی از پاک کن های دانش آموزان را انتخاب می کنیم مثلا 2سانتی متر و 7 میلیمتر . با پرسش وی را کنجکاو می کنیم .می پرسیم چند سانتی متر است ؟ می گوید 2سانتی متر. می گوییم پس بنویس . دو باره می گوییم هر سانتی متر چند قسمت ریز است ؟ می گوید میلی متر 10 می گوییم یک خط کسریجلوی عدد 2 بکش و تعداد قسمت های سانتی متر را در زیر آن بنویس . دو باره می پرسیم ؟ بعد از 2 سانتی متر چند قسمت داشتیم ؟ می گوید 7 میلی متر .می گوییم تعداد قسمت هایی که هنوز به 10 نرسیده در صورت کسر می نویسیم . تا زمانی که زمان اجازه می دهد همین کار را با دیگر فراگیران انجام می دهیم . بعد از این ها محل قرار گرفتن عدد صحیح و تعداد کل قسمت ها و تعداد قسمت های مانده را به دانش آموزان یاد آوری می کنیم که چه قسمت هایی را عدد صحیح ، کدام ها را صورت و همیشه کل قسمت ها را در مخرج قرار می دهیم با تکرار و تمرین توسط دانش آموزان مفهوم جدید را به درستی توسط خود فراگیران آموزش می دهیم . (بعد از اتمام تدریس محور اول را محور سوم قرار می دهیم ؛محور سوم به محور دوم صعود می کند و محور دوم جای گزین اول می شود ) به پایه ی چهارم توصیه می کنیم تا در گروهای دو نفره ی خود قرار گیرند و مداد رنگی های کوچک شده ی خودشان را اندازه بگیرند و به صورت کسر اعشاری بنویسند . | |||||||||||||||
ارائه درس جدید (پایه ی پنجم ) 10 دقیقه | محور دوم جایگزین محور اول می شود و تدریس شان آغاز می شود : (درس قبلی ساختن مکعب است و دانش آموزان قبلا آن را ساخته و به کلاس ارائه داده اند.) به فراگیران می گوییم تا هرکدام با همکاری گروهی ، وجه های مکعب خود را اندازه بگیرند و در وایت برد کوچک رو میزی خود (که اول سال برای هر دانش آموز تهیّه شده )طول و عرض و ارتفاءرا مشخص کرده و بنویسند . بعد از این ،مکعب را با هم گروه خود عوض کنند و آن را هم مانند مکعب خود اندازه بگیرند معلم هم بر کار همه ی اعضای کروه نظارت کند .به فراگیران واحد های مختلف حجم را توضیح می دهیم مانند (سانی متر مکعب و متر مکعب ) البته تاکید بر سانتی متر مکعب است .بعد از تدریس مجسم معلم چند مکعب را روی تابلو رسم می کند و طول ،عرض و ارتفاع آن ها را می نویسدتا فراگیران حجم آن ها را محاسبه کنند .به صورت مجرد هم چند مساله را می گوییم ، مثل طول و عرض و ارتفاع مکعب مستطیلی را به ابعاد 2 و 3 و 5 محاسبه کنید . و تمریناتی از این قبیل . تا جایی که زمان به ما اجازه می دهد به دانش آموزان می گوییم که به دلخواه (مجرد ذهنی )چند اندازه برای مکعب مربع ،وچند اندازه را هم برای مکعب مستطیل بنویسند و سپس حجم آن ها را به دست آورند. و باز هم معلم بر کار فراگیران نظارت می کند و توصیه های لازم را بیان می کند . (بعد از اتمام تدریس محور اول را محور سوم قرار می دهیم ؛محور سوم به محور دوم صعود می کند و محور دوم جای گزین اول می شود ) | |||||||||||||||
ارائه درس جدید (پایه ی ششم ) 10 دقیقه | محور دومی جای محور اول را می گیرد و تدریس آغاز می کنیم : قبل از شروع درس معلم درصد را برای دانش آموزان بیان می کنیم ( یعنی در صد تا چند تا ) چون دانش آموزان قبلا تسهیم به نسبت را به درستی آموخته اند ، در یادگیری درصد و ریاضیات مالی هیچ مشکلی ندارند . فقط چند مساله می گوییم تا فراگیران در تابلوی وایت برد رو میزی خود حل نمایند و اگر مشکلی داشتند با مثال های متعدد آن را بر طرف می کنیم . به عنوان مثال چنین مسائلی را می گوییم تا دانش آموزان خود به جواب آن ها پی ببرند: در هر 5کیلو گرم شیرینی 1 کیلو گرم شکر هست حالا در 50 کیلو گرم شیرینی چند کیلو گرم شکر هست ؟ جواب می دهند 5 کیلو گرم .می گوییم چهطور فهمیدید چاسخ می دهند چون 5 تقسیم بر 5 شده است . پس 50 هم تقسیم بر 5 می شود و جواب آن 10 می شود . تا زمانی که وقت ِ اختصاص یافته به هر کلاس اجازه می دهد این گونه تمرین ها را از فراگیران می پرسیم . سعی می کنیم که در این مبحث در صد های بیشتر از 100 را هم آموزش دهیم .مثلا قیمت یک کت و شلوار 300000 تومان است . اگر فروشنده آن را با 15 درصد تخفیف بفروشد ،خریدار چقدر باید پرداخت کند ؟ و مثال های دیگری از این نوع برای فراگیران می گویی تا به جواب درست برسند .
| |||||||||||||||
فعالّیّت های مربوط به فراگیران ( برای تمام محور ها ) | با علامت زدن مشخّص شود
| انجام کار گروهی* انجام کار در کلاس* | رو خوانی * مطا تعه فردی * | تمرین و حلّ مسا له * تهیّه گزارش یا تحقیق* | ||||||||||||
سوالات ارزشیابی پایانی ( محور اول ) | چند اندازه را روی تابلو می نویسیم مثلا 3 سانتی متر و 6 میلی متر وچند اندازه ی دیگر از دانش آموزان می خواهیم تا عدد مخلوط مربوط به آن را بنویسند . | |||||||||||||||
سوالات ارزشیابی پایانی ( محور دوم ) | از دانش آموزان پرسش هایی هم چون : طول و عرض و ارتفاع مکعب مستطیلی را به ابعاد 5 و 3 و 4 محاسبه کنید .اگر درس را به درستی فهمیده بودند تدریس را خاتمه می دهیم | |||||||||||||||
سوالات ارزشیابی پایانی ( محور سوم ) | از فراگیران سوالاتی همچون : 2 درصد از رستاییان بی سواد هستند . اگر در کشور ما جمعیّت روستاییان30000000 نفر باشد ، چند نفر از آن ها بی سواد می باشند . | |||||||||||||||
فعالّیّت های تکمیلی ( محور اول ) | به هریک ز دانش آموزان می گوییم تا در منزل اندازه ی 5 کتاب از خود را بگیرند و به صورت عدد مخلوط بنویسن و جلسه ی بعدی به کلاس اراءه دهند . | |||||||||||||||
فعالّیّت های تکمیلی ( محور دوم ) | به فراگیران می گوییم تا در منزل هر آنجه که به شکل مکعب باشد ، طول و عرض و ارتفاع آن را اندازه بگیرند و حجم هر کدام را در دفتر خود بنویسند . | |||||||||||||||
فعالّیّت های تکمیلی ( محور سوم ) | چند مساله مانند : 1 درصد از دانش آموزان تیز هوش هستند اگر 10000000 دانش آموز داشته باشیم ، چقدر از آن ها تیز هوش هستند ؟
| |||||||||||||||